SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Fat / skålfat 14204096
nr 1420 4096
Fat / skålfat
12 st, Tenn, 1700-/1800-tal, diameter: 21-45 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
måndag 27 september 2021
kl 20:07:47
800 kr
900 kr (Budbetjänt)
1.000 kr
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Fat / skålfat
Kondition: slitage, skador
nr 1420 4096
Fat / skålfat
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 1.100 kr |
måndag 27 september 2021 |
Tenn
Firma Svenskt Tenn
Firma Svenskt Tenn